• MO v stolnom tenise družstiev

     • Mikulášsky deň priniesol okrem iného aj Majstrovstvá okresu družstiev v stolnom tenise študentov stredných škôl. Na turnaji sa zúčastnila silná konkurencia škôl, väčšina mala na súpiske študentov, ktorí hrávajú stolný tenis na súťažnej úrovni. Našu školu reprezentovali pod vedením RNDr. Tomáša Sonnenscheina Alexander Kuna, Marek Rojko a Lukáš Šlosár, všetci zo IV.B triedy. V prvom zápase proti Piaristickému gymnáziu sa našim chlapcom nedarilo. Súper bol nad ich sily. Proti kvalitnému súperovi sa podarilo získať set iba Lukášovi Šlosárovi. Náš prvý súper porazil aj ďalší tím v skupine SOŠ potravinárska, takže náš vzájomný zápas bol už iba formalitou. Bohužiaľ aj v tomto zápase sa nám podarilo získať iba jeden set vďaka Alexandrovi Kunovi, a tak naši chlapci obsadili v skupine nepostupové tretie mieste. Ďakujeme im za reprezentáciu našej školy a držíme palce v ďalších súťažiach.

     • Exkurzia: Viedenské vianočné trhy a čokoládovňa Hauswirth v Kittsee

     • Wiener Christkindlmarkt – takto sú poznané jedny z najväčších a najznámejších vianočných trhov vo Viedni. Tieto sa konajú každoročne na Radničnom námestí (Rathausplatz).

      Vôňa pečených gaštanov, perníkov, koláčov a rozmanitých variácií vianočného punču rozliehajúca sa po celom viedenskom Radničnom námestí navodila v stredu, 05. 12. 2018, vianočnú náladu aj našim žiakom – výberu zo všetkých ročníkov. Títo mali možnosť v sprievode pani riaditeľky PaedDr. Zlatici Nagyovej, MBA, organizátorky exkurzie Ing. Tatiany Oravcovej, MBA, výchovnej poradkyni Mgr. Margity Jedličkovej a profesora RNDr. PaedDr. Ing. Petra Lenčéša, PhD. bytostne precítiť čaro adventu, čoby obdobia netrpezlivého očakávania Vianoc, v objatí pozoruhodne vyzdobených stromčekov a malebných drevených domčekov s ponukou nádherných vianočných ozdôb, doplnkov z dreva i keramiky.

       

      Opojení  neopakovateľnou atmosférou viedenských vianočných trhov sa žiaci s pani riaditeľkou a profesormi vybrali do známej čokoládovne Hauswirth Kittsee. Ide o rodinnú firmu, ktorej sa podarilo expandovať takmer do celého sveta.

      O životnom cykle firmy, jej produkcii, procesoch a materiálno-technickom vybavení oboznamoval sprievodca. Výklad sprievodcu vhodne dopĺňal rytmický zvuk výrobných liniek, z ktorých vychádzali hotové čokoládové produkty. Ochutnávka týchto cukroviniek bola azda tou najlepšou cestou, akou naši žiaci mohli oceniť kvalitu produkcie úspešnej čokoládovne.         

     • Olympiáda zo slovenského jazyka

     • Žiaci a žiačky , ktorí majú pozitívny vzťah k svojmu materinskému jazyku, sa 3.12.2018 zúčastnili školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Olympiádu organizačne pripravila vyučujúca  SJL Mgr. Magdaléna Zimová a riaditeľka školy PaedDr. Zlatica Nagyová, MBA.

      Súťaž sa skladala z troch častí. V prvej časti súťažiaci riešili test, ktorý obsahoval úlohy na čítanie s porozumením, ale prevetral aj vedomosti žiakov z fonetiky, lexikológie, morfológie a syntaxe. V druhej časti mali žiaci možnosť prejaviť svoje schopnosti pri transformácii textu a tretia časť Olympiády zo SJL bola najnáročnejšia, žiaci mali vytvoriť vlastný text a predniesť ho pred prítomnými ako slávnostný prejav. Z môjho pohľadu zvíťazili všetci, ktorí mali odvahu a Olympiády zo SJL sa zúčastnili. Po zrátaní bodov za jednotlivé časti súťaže bolo výsledné poradie nasledovné:

      Kategória A

      1.miesto: Hana Kiševová (4.A)

      2.miesto : Štefan Rác (4.B)

      3.miesto: Dominika Tóthová (3.A)

      Kategória B

      1.miesto: Petra Annamária Velčická

      2.miesto: Denisa Procháczková

      3.miesto: Michaela Mináriková

      3.miesto: Vanessa Stehlíková

      Všetkým blahoželáme a víťazkám Hanke a Peťke želáme veľa úspechov  v krajskom kole Olympiády zo SJL.

     • EXPERT geniality show

     • Aj žiaci SSOŠ Animus Nitra sa vo štvrtok, 29. 11. 2018, pod vedením koordinátora RNDr. PaedDr. Ing. Petra Lenčéša, PhD. zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže žiakov základných a stredných škôl EXPERT geniality show.

       

      Súťažilo sa v témach „dejiny, udalosti, umenie“, „svetobežník“, „mozgolamy“, „Do you speak English?“, „góly, body, sekundy“ a „tajomstvá prírody“.

       

      Zúčastneným „expertom“ z prvých troch ročníkov vyslovujeme uznanie za odvahu spoznať mieru svojich vedomostí a odhodlanie zabojovať o dobrú pozíciu v konkurencii žiakov naprieč celým Slovenskom. 

     • Olympiáda ľudských práv

     • V utorok, 27. 11. 2018, sa 14 žiakov zo všetkých ročníkov zapojilo pod vedením Mgr. Margity Jedličkovej a RNDr. PaedDr. Ing. Petra Lenčéša, PhD. do školského kola 21. ročníka olympiády ľudských práv. Jej cieľom je „prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie.“

       

      Nosnou časťou školského kola olympiády ľudských práv bolo vypracovanie testu s úlohami s výberom jednej správnej odpovede ako i otvorenými úlohami reflektujúcimi problematiku ľudských práv a nosnú tému aktuálneho ročníka olympiády – 30. výročie Nežnej revolúcie.  

       

      Spomedzi všetkých zúčastnených žiakov najlepšie výsledky zaznamenali

      1.         Hronský, Samuel       III. B              

      2.         Halaj, Andreas           III. A                         

      3.         Monozlay, Adam       III. A 

      4.         Deváth, Patrik            II. A   

      5.         Michalčík, Martin      IV. B

       

      Každému zo 14-tich zainteresovaných žiakov vyslovujeme poďakovanie za ochotu i takýmto spôsobom podporiť povedomie v tak zásadnej oblasti, akou sú ľudské práva.

     • Futsalisti druhí v kvalifikačnej skupine

     • V pondelok 26.11. sa v Mestskej športovej hale v Nitre uskutočnila časť kvalifikačnch skupín na Majstrovstvá okresu vo futsale žiakov stredných škôl. Našimi súpermi v B skupine boli SSOŠ polytechnická DSA Nitra a SOŠ Stavebná Nitra. V prvom zápase proti Stavebnej sa odohrávala vyrovnaná partia. V prvom polčase dominovali obrany a nepresná streľba. Po prestávke sa súper ujal vedenia strelou z diaľky. Animusáci však vyrovnali gólom z následnej akcie, keď sa strelecky presadil Erik Kramár. Zvyšok zápasu bol veľmi napínavý a bolo to o jednom góle. Ten sa podarilo streliť našim chlapcom, keď opäť Erik Kramár prepálil z priameho kopu všetko, čo mu stálo v ceste. 
      V druhom zápase v skupine prehrala Stavebná s Polytechnickou 1:4, takže náš druhý zápas bol malým finále a postup by nám zabezpečilo iba víťazstvo. V zápase sme sa ujali vedenia, keď sa z diaľky presadil Samuel Torok. Následne sme zahodili niekoľko vyložených šancí a súper vyrovnal štastným gólom v závere polčasu, keď dotlačili loptu do bránky z bránkovej čiary. V druhom polčase nám nezostávalo nič iné, iba vrhnúť sily do útoky a strhnúť víťazstvo na našu stranu. Súper sa zameral na obranu a vyrážal do rýchlych protiútokov. Dva z nich mu vyšli a ujali sa rozhodujúceho vedenia 3:1. Aj napriek veľkej snahe, sa nám už nepodarilo vyrovnať a z postupu na finálový turnaj sa tešil náš súper. 

      Aj napriek tomu, že sme nepostúpili sme odohrali výborné zápasy a tešíme sa na ďalšie športové súťaže. 

      SSOŠ Animus: Peter Opold (III.B), Adrián Horik - Lukáš Kelemen (obaja IV.A), Martin Michalčík, Peter Beňačka, Tomáš Reha (všetci IV.B), Patrik Oláh (II.B), Erik Kramár, Samuel Torok a Martin Balaj (všetci II.A)

     • Olympiády z cudzích jazykov

     • Dňa 19.11. 2018 sa konalo školské kolo olympiády v anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Olympiáda pozostávala z písomnej a ústnej časti. Písomná časť zahŕňala úlohy z gramatiky, slovnej zásoby, čítania a počúvania s porozumením. V ústnej časti súťažiaci odprezentovali svoje rečové zručnosti vo voľnom rozhovore a prácou s obrázkami.

      V anglickom jazyku sa na 1. mieste umiestnila Silvia Ruszíková z 3.A, na 2. mieste Andrej Veselý z 2.B a na 3. mieste Adam Monozlaj z 3. A triedy.

      V nemeckom jazyku sa na 1. miestne umiestnila Michaela Mináriková z I.A, na 2. mieste Kristína Fridrichová, taktiež z I.A a na 3. mieste Natália Tóthová z 3.A triedy. 

      V ruskom jazyku získal najviac bodov Patrik Deváth z II.A, za ním nasledovali Samuel Brhlík z II.A a Dávid Hoffer z I.B triedy.

      Srdečne blahoželáme.

     • Pozvánka na Deň otvorených dverí

     • Srdečne pozývame všetkých záujemcov na DOD, ktorý sa bude konať dňa 30.11.2018  o 8:00  hod. (piatok) v budove SSOŠ ANIMUS, Levická cesta 40, Nitra. Tešíme sa na Vašu účasť!

     • Beseda so spisovateľkou D. Pechočiakovou

     • Dňa 13.novembra 2018 sme na pôde našej školy privítali spisovateľku Drahomíru Pechočiakovú, ktorá je autorkou takmer troch desiatok kníh. Zaujala nás pútavými príbehmi z nášho okolia a oboznámila nás s jej tvorbou. Mnohí zo žiakov jej kládli veľa otázok, ktoré sa týkali aj jej osobného života.

      Je nám veľmi veľkou cťou, že sme ju mohli u nás privítať a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s ňou

     • Informatický bobor na Animuse

     • Vybraní študenti každého ročníka štúdia sa pod vedením RNDr. Tomáša Sonnenscheina zúčastnili informatickej súťaže iBobor. 15 otázok v časovom limite preverilo najmä ich logické myslenie. V kategórii senior (študenti 3. a 4. ročníka) sa najviac darilo trojici Samuel Hronský, Sebastián Miklos a Marek Bojda (všetci III.B). Rovnaká porcia otázok čakala aj študentov I. a II. ročníka v kategóriii junior. Najviac bodov dosiahla podobne ako vlani Vanessa Stehlíková z II.B triedy, ktorá sa stala aj celkovou víťazkou v rámci školy. Na ďalších miesta sa umiestnili Samuel Torok a Timea Sujová (obaja II.A trieda). Najúspešnejším riešiteľom blahoželáme. 

     • Aj naši žiaci sa zapojili do verejnej zbierky Hodina deťom

     • Nadácia pre deti Slovenska je organizátorom celoročnej verejnej zbierky Hodina deťom, v rámci ktorej v jeden deň v roku sa realizuje aktivita Zbierka v uliciach – Uličnica, kedy vychádzajú do ulíc našich miest a obcí mladí dobrovoľníci.

       

      V tomto roku sa akcia konala v piatok 09. 11. 2018 a do nitrianskych ulíc vyrazili žiaci aj našej školy a to z tried III. A a IV. A. Ich participáciu na akcii zabezpečovala výchovná poradkyňa Mgr. Margita Jedličková.

       

      Za spoluúčasť na organizačnom zabezpečení dobročinnej akcie vyslovujeme našim žiakom uznanie. 

     • Exkurzia v Múzeu holokaustu v Seredi

     •          Dňa 08.11.2018 o 9:00 hod sa žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili prehliadky Múzea holokaustu v Seredi, pod vedením Mgr. ZimovejMgr. Kiššovej. Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska.  

               V období 2. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov, odkiaľ boli vypravované deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali. Preto tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky.

               Prehliadka múzea bola spojená s odbornou prednáškou a filmovou ukážkou, v ktorej  boli spomínané udalosti prežité v koncentračnom tábore.

    • Naši študenti reprezentovali školu vo florbale
     • Naši študenti reprezentovali školu vo florbale

     • V stredu 7.11.2018 sa zúčastnili naši žiaci predkola MO vo florbale študentov stredných škôl. Prvým súperom bol organizátor turnaja OA Nitra. Naši študenti bohužiaľ nazachytili úvod zápasu a veľmi zlou hrou v obrane dovolili súperovi poľahky skórovať. Zápas nám nevyšiel a výsledkom 0:8 sme sa viac menej pripravili o možnosť postúpiť na finálový turnaj. V druhom zápase o česť, sme nastúpili proti SPŠ Potravinárska, ktorej sa podarilo vyhrať aj prvý zápas a bola veľkým favoritom na postup. Po ráznejšom dohovore v kabíne nastúpilo na ihrisko úplne iné mužstvo. Pozornou obranou a väčšou aktivitou v útoku sme na začiatku súpera zaskočili a išli sme do vedenia 1:0 aj 2:1. Chybami v obrane sme sa pripravili o možnosť zdramatizovať zápas. Za SSOŠ Animus sa strelecky presadil 2x Tomáš Reha Simo Žember a jeden gól pridal Lukáš Šlosár. Aj napriek prehre 5:8, bol tréner Tomáš Sonnenschein s druhým zápasom spokojný. 

      Zostava SSOŠ Animus: Peter Beňačka, Štefan Rác, Lukáš Šlosár, Tomáš Reha, Martin Michalčík, Adrián Hörik, Simo Žember, Peter Opold, Dávid Jakubkovič, Kristián Škula, Nikolaj Koros a Róbert Baláži.

     • Burza informácii – „cesta k povolaniu“

     • Dňa 26.októbra 2018 sme sa zúčastnili prezentácie, ktorá bola realizovaná v rámci poradenstva pre voľbu povolania, za účelom zabezpečenia profesijnej orientácie žiakov základných škôl. Poskytli sme informácie o našich ponúkaných študijných odboroch, podmienky prijatia a uplatnenie absolventa v praxi.

     • Školenie manažmentu JA Firma

     • Študentky Lenka Modoryová 3.AKristína Dudášová 3.A sa zúčastnili v rámci JA Slovensko, JA Firma školenia manažmentu v Bratislave, školenie naplnilo naše očakávania a získané vedomosti a skúsenosti využijeme pri práci v našej Banana, JA Firma

     • Imatrikulácie 2018

     • Tak ako to už býva zvykom aj tento rok sa na našej škole odohrala slávnosť názvom Imatrikulácie. Konali sa dňa 24.októbra 2018 pod záštitou 3.A triedy.

       

      Všetci spoluúčastníci si  v tento deň prišli na svoje. Od vystrašených prváčikov až po učiteľský zbor na čele s pani riaditeľkou, s pani zástupkyňou a s triednymi učiteľmi.

       

      Začalo sa tradične predstavením kráľa školy podnikania, cestovného ruchu a informatiky a veselo sa prešlo priamo k najzaujímavejšej časti, a to k samotnému prijatiu nových študentov do „cechu študentského". Potom sa pokračovalo zábavnými súťažami, kde všetci žiaci vyhrali sladkú odmenu v podobe torty.

     • Majstrovstvá okresu v šachu

     • Vo štvrtok 25.10. sa v CVČ Domino uskutočnili MO v zrýchlenom šachu pod záštitou Nitrianskeho šachového klubu. Z vyše 100 zúčastnených šachistov bolo v kategórii stredných škôl 15 chlapcov. Farby SSOŠ Animus pod vedením RNDr. Tomáša Sonnenscheina hájili Kristián Škula z I.B a Lukáš Kozár z II.B triedy. Lukášovi sa darilo o čosi menej, zo siedmych partií sa mu podarilo dve vyhrať a jednu remizovať a obsadil 10te miesto. Kristiánovi ušiel o vlások postup na krajské kolo, keď v piatich partiách svojho protivníka porazil a pripísal si dve prehry, celkovo sa umiestnil na štvrtom mieste. Blahoželáme našim chlapcom k víťaztstvám a prajeme veľa úspechov v ďalších aktivitách. 

     • Riaditeľské voľno

     • Riaditeľka SSOŠ Animus Nitra, PaedDr. Zlatica Nagyová, MBA udeľuje dňa 29.10.2018 žiakom školy riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.

     • WEBINÁR Sociálne podnikanie- podnikanie budúcnosti

     • Dňa 15.10.2018 sa študenti zapojení v programoch JA Slovensko zúčastnili webináru, ktorí prebiehal online na tému: Sociálne podnikanie- podnikanie budúcnosti, študenti sa dozvedeli o podstate sociálneho myslenia, podnikania a úspešných príbehoch, ktoré poznáme zo Slovenska.

     • Riaditeľské voľno

     • Riaditeľka SSOŠ Animus Nitra, PaedDr. Zlatica Nagyová, MBA udeľuje dňa 05.10.2018 žiakom školy riaditeľské voľno z organizačných dôvodov.