• Mikuláš na Animuse

• Tak ako každý rok i tohto roku sme privítali na našej škole Mikuláša.

Aj keď bez snehu a mrazu a bez koča, ale zato s čertíkmi (Dominika Tóthová, Natália Tóthová), anjelikom (Sára Peťovská), s Mikulášovou ženou (Sandra Maceková)  a ešte väčšou mikulášskou nádielkou. Mikuláš (Andreas Halaj)  so svojimi pomocníkmi navštívil každú triedu na škole, rozdal príjemné sladké pokušenie a potom si so študentmi spoločne zaspieval koledy.

• MO v stolnom tenise družstiev

• Mikulášsky deň priniesol okrem iného aj Majstrovstvá okresu družstiev v stolnom tenise študentov stredných škôl. Na turnaji sa zúčastnila silná konkurencia škôl, väčšina mala na súpiske študentov, ktorí hrávajú stolný tenis na súťažnej úrovni. Našu školu reprezentovali pod vedením RNDr. Tomáša Sonnenscheina Alexander Kuna, Marek Rojko a Lukáš Šlosár, všetci zo IV.B triedy. V prvom zápase proti Piaristickému gymnáziu sa našim chlapcom nedarilo. Súper bol nad ich sily. Proti kvalitnému súperovi sa podarilo získať set iba Lukášovi Šlosárovi. Náš prvý súper porazil aj ďalší tím v skupine SOŠ potravinárska, takže náš vzájomný zápas bol už iba formalitou. Bohužiaľ aj v tomto zápase sa nám podarilo získať iba jeden set vďaka Alexandrovi Kunovi, a tak naši chlapci obsadili v skupine nepostupové tretie mieste. Ďakujeme im za reprezentáciu našej školy a držíme palce v ďalších súťažiach.

• Exkurzia: Viedenské vianočné trhy a čokoládovňa Hauswirth v Kittsee

• Wiener Christkindlmarkt – takto sú poznané jedny z najväčších a najznámejších vianočných trhov vo Viedni. Tieto sa konajú každoročne na Radničnom námestí (Rathausplatz).

Vôňa pečených gaštanov, perníkov, koláčov a rozmanitých variácií vianočného punču rozliehajúca sa po celom viedenskom Radničnom námestí navodila v stredu, 05. 12. 2018, vianočnú náladu aj našim žiakom – výberu zo všetkých ročníkov. Títo mali možnosť v sprievode pani riaditeľky PaedDr. Zlatici Nagyovej, MBA, organizátorky exkurzie Ing. Tatiany Oravcovej, MBA, výchovnej poradkyni Mgr. Margity Jedličkovej a profesora RNDr. PaedDr. Ing. Petra Lenčéša, PhD. bytostne precítiť čaro adventu, čoby obdobia netrpezlivého očakávania Vianoc, v objatí pozoruhodne vyzdobených stromčekov a malebných drevených domčekov s ponukou nádherných vianočných ozdôb, doplnkov z dreva i keramiky.

Opojení  neopakovateľnou atmosférou viedenských vianočných trhov sa žiaci s pani riaditeľkou a profesormi vybrali do známej čokoládovne Hauswirth Kittsee. Ide o rodinnú firmu, ktorej sa podarilo expandovať takmer do celého sveta.

O životnom cykle firmy, jej produkcii, procesoch a materiálno-technickom vybavení oboznamoval sprievodca. Výklad sprievodcu vhodne dopĺňal rytmický zvuk výrobných liniek, z ktorých vychádzali hotové čokoládové produkty. Ochutnávka týchto cukroviniek bola azda tou najlepšou cestou, akou naši žiaci mohli oceniť kvalitu produkcie úspešnej čokoládovne.

• Olympiáda zo slovenského jazyka

• Žiaci a žiačky , ktorí majú pozitívny vzťah k svojmu materinskému jazyku, sa 3.12.2018 zúčastnili školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Olympiádu organizačne pripravila vyučujúca  SJL Mgr. Magdaléna Zimová a riaditeľka školy PaedDr. Zlatica Nagyová, MBA.

Súťaž sa skladala z troch častí. V prvej časti súťažiaci riešili test, ktorý obsahoval úlohy na čítanie s porozumením, ale prevetral aj vedomosti žiakov z fonetiky, lexikológie, morfológie a syntaxe. V druhej časti mali žiaci možnosť prejaviť svoje schopnosti pri transformácii textu a tretia časť Olympiády zo SJL bola najnáročnejšia, žiaci mali vytvoriť vlastný text a predniesť ho pred prítomnými ako slávnostný prejav. Z môjho pohľadu zvíťazili všetci, ktorí mali odvahu a Olympiády zo SJL sa zúčastnili. Po zrátaní bodov za jednotlivé časti súťaže bolo výsledné poradie nasledovné:

Kategória A

1.miesto: Hana Kiševová (4.A)

2.miesto : Štefan Rác (4.B)

3.miesto: Dominika Tóthová (3.A)

Kategória B

1.miesto: Petra Annamária Velčická

2.miesto: Denisa Procháczková

3.miesto: Michaela Mináriková

3.miesto: Vanessa Stehlíková

Všetkým blahoželáme a víťazkám Hanke a Peťke želáme veľa úspechov  v krajskom kole Olympiády zo SJL.

• EXPERT geniality show

• Aj žiaci SSOŠ Animus Nitra sa vo štvrtok, 29. 11. 2018, pod vedením koordinátora RNDr. PaedDr. Ing. Petra Lenčéša, PhD. zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže žiakov základných a stredných škôl EXPERT geniality show.

Súťažilo sa v témach „dejiny, udalosti, umenie“, „svetobežník“, „mozgolamy“, „Do you speak English?“, „góly, body, sekundy“ a „tajomstvá prírody“.

Zúčastneným „expertom“ z prvých troch ročníkov vyslovujeme uznanie za odvahu spoznať mieru svojich vedomostí a odhodlanie zabojovať o dobrú pozíciu v konkurencii žiakov naprieč celým Slovenskom.

• Olympiády z cudzích jazykov

• Dňa 19.11. 2018 sa konalo školské kolo olympiády v anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Olympiáda pozostávala z písomnej a ústnej časti. Písomná časť zahŕňala úlohy z gramatiky, slovnej zásoby, čítania a počúvania s porozumením. V ústnej časti súťažiaci odprezentovali svoje rečové zručnosti vo voľnom rozhovore a prácou s obrázkami.

V anglickom jazyku sa na 1. mieste umiestnila Silvia Ruszíková z 3.A, na 2. mieste Andrej Veselý z 2.B a na 3. mieste Adam Monozlaj z 3. A triedy.

V nemeckom jazyku sa na 1. miestne umiestnila Michaela Mináriková z I.A, na 2. mieste Kristína Fridrichová, taktiež z I.A a na 3. mieste Natália Tóthová z 3.A triedy.

V ruskom jazyku získal najviac bodov Patrik Deváth z II.A, za ním nasledovali Samuel Brhlík z II.A a Dávid Hoffer z I.B triedy.

Srdečne blahoželáme.